Haber

Özgenç’ten Yargıtay Başkanlığı’na: Sadece tuzlukluk yapan kişi…

Geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen, şimdilerde ise AK Parti muhalifi olarak tanımlanan ceza avukatı Prof. İzzet Özgenç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından açıklama yaptı.

Kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Özgenç, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ‘ayarlamaya’ çalışması ve mahkûmiyet kararını ‘hemen’ vermesi abartıdır. TBMM Genel Kurulu’na başvurarak başvuranın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde ‘talimat verin’.” “Bu bir örnek” dedi.

‘SKANDAL’

Anayasa Mahkemesi kararının her yönüyle bilimsel eleştiriye açık olduğunu belirten Özgenç, “Bu kararın ‘görmezden gelinmesi’ hukuken mümkün değildir ve Daire’nin bu karara ‘uymama’ kararının hukuki bir açıklaması da bulunmamaktadır. Kararda Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından ‘tehdit edildiği’ belirtiliyor. Daire’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması skandaldır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin söz konusu kararı yargı kararı niteliği taşımadığından geri çekilmesi gerekmektedir. Bu, Yüksek Mahkemeler arasında yaşanan korkunç yargı yönetiminin bir tezahürüdür. “Kriz, ilgililerin, özellikle de Yargıtay Başkanlığı görevini yürüten ve sadece tuzlukluk yapan kişinin istifasını gerektiriyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu