Haber

1 Ağustos Toplumsal Direniş Günü KKTC’de kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının (GKK) kuruluşunun 47’nci, Türk Mukavemet Teşkilatının kuruluşunun 65’inci ve Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı fethinin 452’nci yıl dönümü olan “1 Ağustos Toplumsal Direniş Günü” , törenlerle kutlandı. .

Başkent Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene GKK Komutanı Tümgeneral Güçlü Topaloğlu ve askeri personel, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği Lideri Celal Bayar, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenk konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların çekilmesiyle devam etti.

Atatürk Anıtı’ndaki tören, Tümgeneral Topaloğlu’nun anma özel defterini imzalaması ve Piyade Kurmay Yüzbaşı Tuğkan Yavuz’un günün anlam ve değerini anlatan konuşmasıyla sona erdi.

Lefkoşa’da ikinci tören Şehitler Anıtı’nda gerçekleştirildi. Bayram, Gazimağusa ve Girne başta olmak üzere KKTC’nin tüm şehirlerinde etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “1 Ağustos Toplumsal Direniş Günü” münasebetiyle yayınladığı bildiride şunları söyledi:

“Kıbrıs adasının her köşesinde Türk milletinin mührü var. Hepimiz milletin asli unsurlarıyız. Kimimiz Anadolu’da kaldık, kimimiz 1571 veya 1974’ten sonra buraya göç ettik. Yaklaşık 100 yıl, önce İngiliz işgalcilere sonra EOKA Rum soykırımcılarına karşı direndiler ve Türklüklerini korudular.Kıbrıslı Türklere, Mehmetçilere ve mücahitlere selam olsun.”

haber-sebinkarahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu