Haber

Demirtaş’tan Erdoğan’a: ‘Selo, Selo’ diye miyavlıyor

Mimar Kaya

HAKKARI– Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin ilk mitingini Hakkari’de yapıyor.

Sümbül Mahallesi’nde otogar alanında bulunan miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bayraklarıyla süslendi.

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Sait Dede ve Hakkari Milletvekili adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ve Onur Thinkmez katıldı. . Halkına bir selam ile başladı.

Yoğun ilginin olduğu Yeşil Sol Mitingi’ne yağmurlu havaya rağmen gelenler, Yeşil Sol Parti’nin flamalarıyla halay çekti.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından ilk olarak söz alan Başak Demirtaş, halkı selamlayarak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamasını okudu.

Demirtaş’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

YAŞAMADIĞIN DOKUNUŞ, GÖRMEDİĞİN ZULÜM : Merheba gel Colemêrgê eziz, gel Colemêrgê a rumet, gel Colemêrgê agît. (Merhaba değerli Hakkari halkı, Hakkari’nin onurlu halkı, yiğit Hakkari halkı.) Merhaba sevgili kardeşlerim, fedakar ve vatansever Colemêrg halkı. Hepinizi büyük bir özlem ve özlemle selamlıyor, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Değerli halkımız, sizler siyasi, bilinçli ve örgütlü bir halksınız. Şu anda yaşanan tarihsel sürecin değerini çok iyi bildiğinizi biliyorum. Yaklaşan seçimler partiler arasında klasik, demokratik bir yarış değil, keşke bu kadar olsa. Gerçek şu ki, son sekiz yıldır bizi yok etmek ve tasfiye etmek için her türlü zulüm politikasını acımasızca uygulayan “Erdoğan tek adam rejimi”nin diktatörlüğe dönüşüp dönüşmeyeceği de seçim olacaktır. Halk olarak en büyük acıyı yaşadınız ve yaşıyorsunuz. Çekilmediğiniz zulüm, görmediğiniz zulüm yoktur. Ancak içeride ve dışarıda yediden yetmişe hep birlikte direndik. Teslim olmadık, mağlup olmadık. Tam tersine bu zorbaları yenilme noktasına getirdik. Bu da en çok siz maaşlı insanlarımızın duruşu sayesinde oldu.

KÜRT SORUNUNU PARLAMENTO ÇATI ALTINDA ÇÖZMEK İŞE YARAYACAKTIR: Şimdi kaybetmenin paniği ve kaygısıyla kuyruğunu bastırmış bir kedi gibi “Selo, Selo” diyerek miyavlamaya devam ediyor. Birisi, aslanlar bir kafese kapatıldığında ormana çakalların hükmedeceğini düşündü. Yanıldılar, yenildiler. 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek olan ormanın hakimi artık sizsiniz. Colemêrg halkından, bizi vatanımızda esarete mahkûm etmek isteyenlere kadar tüm siyasi tarihimizin rekor oyu bekliyorum ve talep ediyorum. Önce bu zulüm sistemini durduracağız, sonra yaralarımızı hep birlikte saracağız. İlk yapacağımız iş demokrasiyi yaygınlaştırarak barışa katkı sağlamak ve Meclis çatısı altında Kürt sorununun çözümü için çalışmak olacaktır. Bunun için Yeşil Sol Parti’nin en güçlü haliyle mecliste olması hayati önem taşıyor. Elbette Kürt sorunu bunu tüm muhataplarıyla diyalog ve iş birliği ile başaracaktır. Kendi dilimizin ve kültürümüzün özgürce yaşayacağı ve güvence altına alınacağı bir sürecin demokratik çabasını yürüteceğiz. Acil ve yakıcı ekonomik sorunlarımızı analiz etmeye çalışacağız. Değerli Hakkarililer sizlere geçmişte bir sözümüz vardı ama yoğun saldırılar nedeniyle sözümüzü yerine getiremedik. Ama ben, Selahattin Demirtaş, sana her zaman borçlu hissediyorum. Bu borcu ödemek için çok çalışacağız.

HAKKARI’NIN ARSASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ: Hakkarili gençlerin işsizliği ve yoksulluğu bizleri çok üzüyor. Bunu asla kabul edemem. Ekonomik yatırımları mutlaka Hakkari’ye kazandıracağız. Ortada tek bir işsiz genci bırakmayacağız. Söz verdiğimiz gibi Berçelan, Cilo ve Zap’ı turizm merkezi haline getireceğiz. Yeniden hayvancılık ve tarımı yükselteceğiz. Esnaf ve çiftçilerimizin borç ve kredilerini yeniden yapılandırmak için yeni güçle çözüm bulacağız. Sınır kapılarımızı çağdaş bir formda tekrar işler hale getireceğiz. Başta Colemêrg, Gever, Şemzinan ve Çelê olmak üzere her ilçe ve beldenin tüm altyapı sorunlarını çözeceğiz. Yani yeni dönemde demokrasiyle birlikte ekonomiyi mutlaka inşa edeceğiz ve Hakkari’nin kötü talihi değiştireceğiz.

AYRILIKLARI VE GÖRÜNMEZ AYRI YAPANLAR, KENDİ MÜLKİYETLERİYLE BİZİ TAKİP EDENLER, BİZİ MUTLU YAPARLAR: Her şeyin en iyisine ve en hoşuna layıksın. Biz Yeşil Sol Parti olarak sizleri mahçup etmemek için çok çalışacağız ve hepsini mutlaka başaracağız. Sizlerden ricam, 7 Haziran seçimlerini de aşan büyük bir milli birlik ruhuyla tek yürek olmanızdır. Pinyanish, Ertoshi, Live, Gevdi, Dostki diye bir ayrım yok bizim gözümüzde. Hepsi birdir, hepsi bir arada, hepsi bizim için değerlidir. Ayrımcılığa uğrayanlar ve kendi kendilerine taşıyıcı annelik arayanlar için üzülüyoruz. Dönem koltuk, mevki, mevki peşinde koşma dönemi değildir. Hakkari’deki tüm ailelerimizi, gençlerimizi, kadınlarımızı Yeşil Sol Parti adayları etrafında birleşmeye çağırıyorum. Tek bir oy diğer partilere veya bağımsız adaylara gitmemeli. İşte bağımsız adaylıkla yola çıkanlara bir davet; Bizim için değerlisiniz, değerlisiniz.

YEŞİL SOL PARTİ ADAYLARINA TAKVİYE ALIN : Lütfen bunu yapma. Gelin, bu tarihi süreçte, halkın genel iradesinin bir parçası olacak, Yeşil Sol Parti adaylarının destekçisi olacaksınız. Sana uyan bu. Değerli kardeşlerim, yeni bir dönem yeni bir hayata başlıyor. Anahtar sizin elinizde, tüm kapalı kapıları açmak sizin elinizde. Sana inanıyoruz, sana güveniyoruz. 14 Mayıs akşamı sizleri hücremizden izlemeye ve güzel haberlerinizi almaya can atıyoruz. Selçuk Mızraklı arkadaşımla birlikte hepinize en içten selamlarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. iradeniz önünde saygıyla eğiliyoruz. Min gelek bêriya te kiriye Colemêrg. Her bebî, her bijî gelê Colemêrg. Hezar car slavic ji te ra Colemêrg. Bir serkeftin bir serkeftin. (Seni çok özledim Hakkari. Var ol Hakkari halkı çok yaşa. Binlerce selam olsun. Ya kazanacağız ya da kazanacağız.)

‘DOSTLARIMIZLA BAŞARILI OLACAĞIZ’

Daha sonra söz alan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Bu seçim ve sizin tavrınız, iktidarın fermanını buraya biz yazacağız gibi. Kürtler güçsüz, işte bizim insanımız, işte gençlerimiz, işte annelerimiz diyorlardı. Bu seçim bir onur seçimidir. Milletimiz kararını vermiş. Bu seçimde AKP-MHP faşizmini yıkıp Sayın Öcalan’ı özgürleştireceğiz. Bugün Kürtler yalnız değil, ittifak ve müttefikleriyle çok önemli bir yol izliyorlar. Arkadaşlarımızla birlikte başaracağız” dedi.

‘DEMOKRASİ 3, FAŞİZM 0’

Hakkari’de mikrofonu eline alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Hakkari’den ders verme zamanının geldiğini belirterek, “Hakkari’nin 3 sıfır atacağından şüphemiz yok. Ben buraya gelirken arkadaşlarım bana Hakkari’de 4 milletvekili olsa 4 milletvekili olsa 4’ünü de kaldırırız diyorlardı. Şimdi hedefimiz 3-0. Yani demokrasi 3, faşizm 0. Bu hükümetin Kürt karşıtı bir hükümet olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kürt düşmanlığını hiçbir zaman gizlemediler. Kürt halkına karşı düşmanlıklarını göstermekten çekinmediler. Kürt halkının dilini, kimliğini, bedellerini ve iradesini her zaman hiçe saymışlardır. Saydığınız, seçtiğiniz belediyelerin eşbaşkanlarını görevden alıp, kayyumlarını atarken, Hakkari halkının iradesini hiçe saydılar.”

Buldan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

21 YILDIR YAPMADIKLARI HUKUK, ADALETSİZLİK, YANLIŞLIK, HIRSIZLIK KALMAZ: Halkımız her seçimde, yerel seçimlerde, genel seçimlerde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine yakışanı yapacak, iradesine bir kez daha sahip çıkacak ve AKP MHP hükümetini tarihin çöp kutusuna atacaktır. Kürt düşmanları bilsinler ki; Kürtler kendilerine zulmedenlere, inkar edenlere, zulmedenlere her zaman ders vermiştir. Kürtler bu dönemde AKP ve MHP’ye güç kaybettirecek en büyük güçtür. 21 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. 21 yıldır yapmadıkları hukuksuzluk, adaletsizlik, usulsüzlük, hırsızlık kalmadı. Her türlü hukuksuzluğu yaptılar, talan ettiler, gençlerin geleceğini çaldılar, kadınların geleceğini çaldılar. Kürt halkımızın geleceği ile oynamışlar, savaş ve tecrit politikalarını bir anlayış olarak bir halkın önüne sunmuşlardır. Ancak ne savaşı, ne hukuksuzluğu, ne tecridi asla ve asla kabul etmeyeceğiz.

KÜRT SORUNUNU ÇÖZÜYORSANIZ, BUGÜN KÜRT DİLİNİ NEDEN YASAKLIYORSUNUZ: Şimdi, Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gitti. Muhtemelen kandırabileceğim birkaç Kürt bulabileceğini ama umduğunu bulamadığını söyledi. Diyarbakır’da yine bize parmak sallayıp hakaret etti. Bütün saldırılarını Diyarbakır’dan yaptı. Ne dedi? Bu ülkede Kürt sorunu yok, biz bu ülkede Kürt sorununu çözdük” dedi. Madem Kürt sorununu çözdünüz, bugün neden Kürtçeyi yasaklıyorsunuz? Neden Kürtlerin iradesini hapse atıyorsunuz? Neden Kürtlerin iradesi yerine kayyum atıyorsunuz? Siyasi alanı Kürt halkına daraltmaya çalışıyorsunuz. Kürt halkının oy verdiği partiye kapatma davası açtınız. Sizler, halkımız, gelecekte Kürt sorununun analiz edilip çözüme kavuşturulmasının teminatı olan Yeşil Sol Partisiniz.

BAŞKA PARTİLERDEN ADAYLAR VAR AMA…: Bu ülkede bir analiz süreci yaşandı. Tayyip, analiz sürecini Diyarbakır’da bitirdiğimizi iddia etti. Biz çözüm sürecinden yanaydık ama onlar bize başvurarak çözüm sürecini bitirdiler” dedi. Halkı saçma sapan sözlerle kandırmaya çalıştı, öyle bir şey ki her şey an be an hatırlanıyor. Herkes biliyor ki analiz süreci sonunda ‘Çözüm sürecini bitiriyoruz, buzdolabına koyuyoruz, derin dondurucudan çıkarmıyoruz’ dedi. Bütün bunlara rağmen Kürtlerin demokrasi, adalet, hak, hukuk ve barış konusundaki ısrarı Hakkari halkı tarafından bir kez daha ortaya konmuştur. Ancak bu süreç AKP ile değil, önümüzdeki dönemde tüm toplumsal kesimlerle, Türkiye’nin haklarıyla, Türkiye’deki Kürtlerle, yeşil sol öncülüğünde siyaset yapanlarla çözülecektir. Size bunun mirasını veriyoruz. Ancak size bir güzel haber daha vermek istiyorum, bu mesajı verdiğinizde çok mutlu olacağınızı biliyorum. AKP-MHP iktidarı, başta cumhurbaşkanlığı olmak üzere mecliste adeta bir tabela partisi haline gelecek. 3 arkadaşımızın sizin adınıza meclise gitmesini görmek için buradayız. Ancak farklı ve bağımsız adaylar bilsinler ki bu halk artık sizin yalanlarınızdan bıktı, gelin yol yakınken halkımızın iradesi yakındır, halkımızın durduğu yer, Hakkari halkı kimi işaret ederse etsin, onları destekleyin ve onurunuzla bu çabaya katkıda bulunun. Bunu yapacağınızdan hiç şüphemiz yok. Umarız ve dileriz ki; Yol yakınken bu yanlıştan dönersiniz. Başka partilerden adaylar var, adaylar var ama Hakkari halkının diğer partilere 3 sıfır çekeceğinden şüphemiz yok.

’14 MAYIS’TA HERKES ÇİZMELERE KATILMALI’

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Burası tarihi bir miting. Bu sıradan bir ralli değil. Geleceğin yeni yüzyılını buradan inşa etmeye çalışıyoruz. Bu bayrağın altında büyük bir inanç ve kararlılık görüyoruz. Türkiye tarihinin en zor ama tarihi seçimini yaşıyoruz. Yıllarca yok sayılmayı bırakıp yeni bir bahara uyanacağız. Her kimliğin ve inancın olacağı bir ülke sözü veriyoruz ve bunu yapacağız. Bu ülkede Kürt sorunu yok diyorlar. İzmir’de yaşıyorum ve Kürtlere karşı çok net bir ayrımcılık, özel bir düşmanlık var. Bu ülkede Kürt sorunu var. Burada onlarca insan öldürüldü. Hepsinin hesabını soracağız. Sadece göndermek yeterli değil, yeni bir şey inşa edeceğiz. Demokratik bir cumhuriyetin kurulması zorunludur. Bu yüzden ittifaklar kurduk. Biz bu ülkeyi demokrasi ile taçlandırmak istiyoruz. Faşizm bitecek, demokrasi gelecek. Bu seçim bizim için tarihi bir seçimdir. 14 Mayıs’ta herkes sandığa sahip çıksın” dedi.

haber-yumurtalik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler