Haber

Kremlin: ABD’nin Wagner’e yönelik suçlamaları asılsız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin uzun süredir Rus güvenlik şirketi Wagner’i “şeytanlaştıracak” açıklamalarda bulunduğunu belirterek, “Washington’dan gelen bu tür açıklamalar asılsızdır. Açık bir iddiayı ne gördük ne de okuduk.” dedim.

Başkent Moskova’da gazetecilere konuşan Peskov, ABD’nin Wagner çetesini “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımlamasını takdirle karşıladı.

ABD’nin Wagner aleyhine yıllardır bu tür açıklamalarda bulunduğunu belirten Peskov, “Washington’dan Wagner’i şeytanlaştırmaya yönelik bu tür açıklamaları ilk kez duymuyoruz. Bu uzun yıllardır devam ediyor.” dedi.

Peskov, Wagner’e yöneltilen suçlamalara dair herhangi bir delil bulunmadığını belirterek, “Ancak Washington’dan gelen bu tür açıklamalar asılsızdır. Net bir argüman görmedik ve okumadık. Orta Afrika Cumhuriyeti’nden bahsediyorlar ama ülkeye hiçbir delil sunulmuyor.” Bu durum Washington’dan gelen açıklamaların anlamını önemli ölçüde değersizleştiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna’da Wagner altında savaşan mahkumların af sürecine ilişkin konuşan Peskov, “Mahkumların affına ilişkin tüm sürecin Rus yasalarına göre yürütüldüğünü doğrulayabilirim” dedi. sözünü kullandı.

ABD yönetimi, dün Wagner’i “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımladı ve küme ile bağlantılı bazı kişi ve kuruluşları ve kurucusu Yevgeniy Prigojin’i yaptırım listesine ekledi.

acigolhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu